Twórcą naszego stylu jest Wielki Mistrz Shigeru OYAMA, 10 dan
- legenda światowego karate. Po kilkudziesięciu latach praktyki i
studiów nad dalekowschodnimi systemami walki stworzył neoklasyczną
dyscyplinę, opartą z jednej strony na japońskiej tradycji karate, z
drugiej strony na najbardziej skutecznych i sprawdzonych formach walki.
Shigeru Oyama to największy z żyjących mistrzów kontaktowego karate w
świecie. W ciągu swojej przeszło 60-letniej kariery zasłynął m.in.:
zwycięskimi pełnokontaktowymi walkami ze 100 kolejnymi czarnymi pasami,
pokazami łamania kantem dłoni stosów bloków lodowych, a także
demonstracjami zbijania gołymi rękami klingi ostrego miecza
samurajskiego w chwili zadawanego cięcia. Soshu Oyama szkolił wielu
aktualnych liderów międzynarodowych organizacji karate oraz zdobywców
mistrzostw świata i kontynentów. Jak podkreśla Hanshi Jan Dyduch:
"Shigeru Oyama to przede wszystkim wspaniały mistrz i nauczyciel.
Skromny, pracowity, cierpliwy i wyrozumiały człowiek. Umie nie tylko
oceniać, ale także uważnie słuchać." Jak twierdzi, bardzo dużo uczy się
od swoich uczniów i współpracowników. Nie szuka władzy ani taniej
popularności. Raczej stroni od polityki, ale w najważniejszych sprawach
dla kontaktowego karate w świecie jego opinia - jako najwybitniejszego
ucznia zmarłego Masutatsu Oyamy - ma ogromne znaczenie. Jest autorem
wielu filmów szkoleniowych oraz książek, m.in. znakomitej pozycji
"Perfect Karate".
Styl OYAMA jest rozwijany pod kątem sztuki i
samoobrony oraz w kontaktowej formule sportowej (knockdown i
semi-knockdown - bez atakowania głowy rękami oraz full contact - t.j. z
atakiem rąk w rękawicach na głowę. Shigeru Oyama odrzucił doktrynę
walki wzięta z Goyu-ryu i Kyokushin, wprowadzając szybkie
przemieszczanie się, wyprzedzanie ataku przeciwnika i zejścia z linii
ciosu wraz z równoczesnym kontratakiem. Takiej filozofii walki
podporządkował cały system szkolenia. Zmienił niektóre bloki, uderzenia
oraz formy, rozwinął pracę nóg i położył duży nacisk na rotacyjną
pracę ciała.
Nowe autorskie kihon kata stanowią pomost pomiędzy
uczeniem podstaw a realną walką. W połączeniu z innymi zaawansowanymi
ponad stylowymi formami, uznanymi za klasykę karate jak np. Seienchin
czy Kanku-dai, kihon kata tworzą reprezentatywny obraz kształtowania
się kontaktowego karate na przełomie XX i XXI wieku. Są przedmiotem
studiów, praktyki oraz jednym z najważniejszych czynników pozwalających
pojmować styl Oyama również jako sztukę walki.
Zaawansowani
karateka praktykują także ćwiczenia i kata z bronią (Bo, Tonfa i Sai).
Kata jak i formy z bronią są dodatkowo wykonywane w formie rywalizacji
sportowej. W stylu Oyama obowiązuje autorski system szkolenia dzieci,
dostosowany do ich możliwości psychicznych i fizycznych oraz oryginalny
model szkolenia młodzieży i dorosłych. Stawia on w pierwszym rzędzie
na praktyczne korzyści wynikające z uprawiania karate - dobre zdrowie,
poczucie bezpieczeństwa oraz systematyczne kształtowanie charakteru
ćwiczącego.
Hanshi Jan Dyduch, 8 Dan"W Oyama Karate nikt nie pyta się o religię, narodowość czy kraj. Wszyscy tworzymy jedną wielką rodzinę, wszyscy jesteśmy ludźmi karate. Bardzo lubię przyjeżdżać do Polski./.../ Podczas kolejnych wizyt dostrzegłem jak wiele zmienia się w waszym kraju. Bądźcie z siebie dumni i kochajcie swoją ojczyznę. Uczcie się, pracujcie i trenujcie solidnie.Teraz macie to wszystko, co na zachodzie. Bijecie Amerykanów, Japończyków i Europę i chcę żebyście dalej tak walczyli. Jesteście szczęściarzami, macie znakomitego mistrza i lidera, jakim jest sensei Jan Dyduch. Idźcie za nim..." Wielki Mistrz Shigeru Oyama. Założycielem i liderem polskiej organizacji Oyama karate jest Hanshi Jan Dyduch 8 dan z Krakowa (ur.1956 r.). Karate zaczął uprawiać od 1974 roku w Ognisku Specjalistycznym TKKF "Karate-do Kyokushinkai" a potem w Krakowskim Klubie Karate Kyokushinkai. W 1975 roku jako Reprezentant Polski wziął udział w I Otwartych Mistrzostwach Świata Karate Kyokushin w Japonii. Za swoją postawę otrzymał w Tokio od Kancho Masutatsu Oyamy nagrodę specjalną. Rok później został Mistrzem Polski Karate Kyokushin w kategorii ciężkiej i zdobył złoty medal w Międzynarodowym Turnieju Karate Kyokushinkai "O Puchar Wawelskiego Smoka". W 1977 roku, po powrocie z Indii i Afganistanu zakończył karierę zawodniczą i rozpoczął działalność szkoleniową w Krakowie. W 1980 roku zdał z wyróżnieniem egzamin na stopień mistrzowski 1 dan a w 1983 roku na 2 dan kyokushin karate. Oprócz kariery sportowej pełnił także wysokie funkcje organizacyjne w polskim Kyokushin będąc m.in. Przewodniczącym Komisji Kyokushinkai Polskiego Związku Karate i Prezesem Krakowskiego Klubu Karate Kyokushinkai.
W latach 1985-86 oraz w 1990 roku trenował w Stanach Zjednoczonych. W 1991 roku nawiązał kontakt z Wielkim Mistrzem Shigeru Oyamą 10 dan i w ślad za nim, opuścił szeregi IKO kyokushin. Od 1991 roku stał się animatorem rozwoju stylu OYAMA w Polsce. W 1992 roku zdał w Holandii test weryfikacyjny na 2 dan a następnie egzamin na stopień mistrzowski 3 dan w Oyama karate. W 1994 roku zdał egzamin na 4 dan. W 1997 roku został promowany na stopień mistrzowski 5 dan i otrzymał tytuł Shihan. W dowód uznania dla wysokich umiejętności technicznych i szkoleniowych, jak również sukcesów organizacyjnych oraz sportowych w Polsce i na arenie międzynarodowej, Shihan Jan Dyduch w 2001 roku, otrzymał z rąk Wielkiego Mistrza Shigeru Oyamy 10 dan, nominację na stopień mistrzowski 6 dan, a w 2004 roku na 7 dan. Shihan Jan Dyduch wychował wielu znakomitych zawodników i instruktorów m.in. mistrzów świata knockdown Oyama karate, wielu medalistów mistrzostw Europy, dziesiątki medalistów mistrzostw Polski i Pucharu Polski. Wyszkolił bądź wypromował blisko 270 posiadaczy czarnych pasów Oyama karate w Polsce. W 2003 r. liderzy współpracujących ze sobą ogólnopolskich związków karate (Shorin-ryu, IFK Kyokushin, All Style Karate, Shotokan, Goju-ryu) powierzyli mu funkcję prezesa Polskiej Federacji Karate. W końcu 2004 roku Shihan Jan Dyduch został dyrektorem OYAMA Międzynarodowej Federacji Karate (ang. OYAMA International Karate Federation), działającej pod patronatem Soshu Shigeru Oyamy 10 dan. W styczniu 2005 roku Światowa Organizacja Karate Kanreikai (ang. World Karate Kanreikai), zajmująca się promocja karate sportowego na arenie międzynarodowej, powierzyła mu funkcję dyrektora ds. europejskich. W 2006 roku został wybrany Prezesem Zarządu OYAMA Polskiej Federacji Karate i Krakowskiego Klubu OYAMA. Źródło: http://oyama-karate.pl |
Początek rozwoju Oyama Karate w Polsce związany jest z 1991 rokiem, kiedy to Jan Dyduch w imieniu grupy czołowych instruktorów i zawodników z Krakowa złożył na ręce Wielkiego Mistrza Shigeru Oyamy deklarację wstąpienia do Światowej Organizacji Oyama Karate (WOKO).
Styl OYAMA jako dyscyplina sportowa został zalegalizowany w Polsce w 1992 r. W tym samym roku zostało zarejestrowane Stowarzyszenie Oyama Karate w Polsce z siedzibą w Krakowie. W 1993 roku powołany został do życia związek sportowy, obecnie OYAMA Polska Federacja Karate (OYAMA PFK). Federacja skupia aktualnie przeszło 50 klubów, w których trenuje około 6000 osób, pod okiem około 220 licencjonowanych trenerów i instruktorów. OYAMA PFK systematycznie szkoli instruktorów, sędziów i zawodników. W latach 1992-2007 przeszło 270 Polaków otrzymało z nadania Wielkiego Mistrza Shigeru Oyamę 10 dan około 420 nominacji na różne stopnie mistrzowskie. Około 50 sędziów ukończyło dwustopniowe specjalistyczne kursy. Co roku w kraju lub zagranicą, organizowane są liczne letnie i zimowe seminaria oraz obozy sportowo-szkoleniowe. Polska organizacja Oyama karate stale rozwija od 1996 roku rywalizację sportową, w której biorą udział dzieci, juniorzy i seniorzy obojga płci. Rozgrywane są ogólnopolskie zawody o randze mistrzostw Polski i Pucharu Polski oraz liczne turnieje regionalne. Najlepsi polscy zawodnicy startują w międzynarodowych zawodach sportowych z mistrzostwami świata i Europy włącznie. Od 2003 roku, kluby OYAMA są członkami Polskiej Federacji Karate.
Po tym jak Soshu Shigeru Oyama zamknął Centralne Dojo w Nowym Jorku i przestał pełnić funkcję dyrektora World Oyama Karate Organization, polska organizacja Oyama karate zrezygnowała z przynależności do WOKO i przystąpiła do OYAMA Międzynarodowej Federacji Karate (ang. OYAMA International Karate Federation), działającej pod jego patronatem. W 2005 roku polskie kluby przystąpiły także do Światowej Organizacji Kanreikai Karate (ang. World Kanreikai Karate), zajmującej się promocją sportowego karate na arenie międzynarodowej.
OYAMA PFK wydaje liczne materiały szkoleniowe oraz informatory.
Źródło: http://oyama-karate.pl